Wielkie święto lotnicze w Mielcu

Na pikniku w Mielcu, już 17 sierpnia, nie może zabraknąć żadnego miłośnika awiacji. Z okazji 75-lecia przemysłu lotniczego nad przyzakładowym lotniskiem odbędzie się pokaz 30 statków powietrznych.

Każdy kto interesuje się samolotami ma szansę podziwiać niezwykłe, historyczne konstrukcje latające. W sobotę, 17 sierpnia na mieleckim lotnisku pojawią się samoloty Lim, Bies, AN-2, Dromader i M28, ale to tylko kilka z ponad trzydziestu statków powietrznych, które będzie można podziwiać na niebie.

Kolejną atrakcją będzie występ słynnego wojskowego zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry”. Nad lotniskiem w Mielcu pojawi się również śmigłowiec S-70i BLACK HAWK, produkowany w Polskich Zakładach Lotniczych.

Imprezę sponsorowaną głównie przez PZL zorganizowano dzięki staraniom Aeroklubu Mieleckiego, który odpowiada za lotniczą część pikniku. W imprezie wezmą również piloci ze słowackiego klubu Retro Sky Team, grupy rekonstrukcyjnej, składającej się z ośmiu samolotów stylizowanych na maszyny z okresu II wojny światowej. Dzięki nim widzowie będą mieli szanse zobaczyć bitwę w przestworzach, z użyciem elementów pirotechnicznych.

Oprócz tych atrakcji będzie można zapoznać się bliżej z przemysłem lotniczym i jego historią w Polsce i na świecie. Zakłady lotnicze przygotowały bowiem szereg ekspozycji i wystaw związanych z lotnictwem. 

75lecie pzl mielec

Źródło:
Onet.pl